Historia Klubu

Historia Klubu


Z Kroniki MKM 1948. W początku 1948 r. na terenie Myszkowa, liczącym około 7 tysięcy mieszkańców istnieje 21 właścicieli motocykli , którzy nie są zrzeszeni, wśród nich powstaje myśl utworzenia klubu motocyklowego. Inicjatorami tego zdrowego kroku , którym przyświeca hasło organizowania i promowania sportu motocyklowego i turystyki są: Kołodziejczyk Roman , Kulak Jan , Ludwig Ryszard, Łaszek Antoni, Malinowski Edward , Mańko Edward , Mańko Gorgoniusz , Pachowicz Kazimierz , Szczerkowski Zygmunt, Targowski Marian. 29 lutego 1948 roku odbywa się w sali Fabryki Papieru w Myszkowie pierwsze organizacyjne zebranie w obecności 21 osób na którym wyłania się Zarząd Klubu i Komisja Rewizyjna. Oficjalna nazwa klubu brzmi MYSZKOWSKI KLUB MOTOCYKLOWY 19 marca 1948r do Myszkowskiego Klubu Motocyklowego przystępują motocykliści z Żarek. Klub zajął się organizacją wyjazdów turystycznych oraz organizował festyny z konkursami jazdy zręcznościowej na motocyklu. – Należy wspomnieć również o tym, iż klub ten działał bardzo prężnie – świadczą o tym rajdy w których brali udział i zdobywane nagrody. W jednym tylko 1950 roku wzięli udział w czternastu rajdach, w tym w Rajdzie Świętokrzyskim zaliczanym do najważniejszych wówczas wydarzeń sportowych, w których brali udział mistrzowie Polski z którymi pan Kazimierz Podmagórski wygrał zdobywszy złoty medal. Śledząc kolejne wpisy można się dowiedzieć, że wygrywane były i kolejne zawody. Kronika MKM-u była prowadzona od 1948 do 1956 roku kiedy to klub został wcielony do klubu sportowego :Unia: Z 1948 roku pozostała kronika oraz proporzec klubowy i parę set zdjęć z jego działalności


 

Reaktywacja Klubu MKM W dniu 07 lipca 2007r. wznawia swą działalność MYSZKOWSKI KLUB MOTOCYKLOWY. Pomysłodawcami reaktywacji MKM byli : Janusz Janoska , Leszek Brzegowski, Piotr Miklas, Mirosław Turzyniecki, Paweł Maślanka , Jacek Krytowski. Za zgodą i aprobatą członków MKM z 1948 r. pana Mariana Targowskiego i Edwarda Gila , Klub nasz przejął chlubną tradycję kontynuowania historii motocyklizmu na naszym terenie. Klub nasz posiadał status Stowarzyszenia Zwykłego, jest zarejestrowany w Starostwie Powiatowym. Od dnia 8 sierpnia 2013r. jesteśmy Klubem Sportowym pod nazwą „Myszkowski Klub Motocyklowy 1948” Na dzień dzisiejszy ma klubowiczów z terenu Powiatu -Myszkowskiego-Częstochowskiego-Zawierciańskiego oraz Będzińskiego.oraz dwóch członków seniorów z MKM 1948r. Obecnie jesteśmy zrzeszeni w Polskim Ruchu Motocyklowym, który to zrzesza kilkadziesiąt klubów motocyklowych z całej Polski.
MKM posiada forum i stronę internetową www.mkm.net.pl. Jest zapraszany przez władze wielu miast oraz organizatorów imprez i festynów. W programach występuje jako jedna z wielu atrakcji i cieszy się dużym uznaniem. Klub prowadzi działalność charytatywną na rzecz osób potrzebujących. Działalnością statutową klubu jest – upowszechnianie kultury fizycznej i sportu, krzewienie sportu motocyklowego szczególnie wśród młodzieży jako ważny element rozwoju osobowości. Popularyzacja motoryzacji z lat jej świetności, które Stowarzyszenie określa jako początek lat 40-tych do chwili obecnej. Integrowanie społeczności właścicieli i miłośników motocykli. Klubowicze nawijają na gumy swoich maszyn kolejne kilometry po Polsce i innych krajach Europejskich.